pondělí 27. května 2013

Cesty..

"To jelo jednou šest kusů rodiny do "Věčného města" a byla mlha hustá jako mlíko, místy spíš jako smetana. V takové mlze snadno cestu ztratíš a sejdeš na jinou. Ale proč ne. Nakonec všechny někam vedou a na konci každé něco čeká..." Tak, toť lehce parafrázovaný pan Trnka.
   Vlastně doopravdy žádná skutečná mlha nebyla. Byla mlha "mentální". Na závěr příprav k odjezdu : nemocní členové rodiny, pokažený dopravní prostředek na poslední chvíli. Strachy z dlouhé cesty. Dotazy typu : máme vůbec někam jet? .....A jelo se.

Postřehy. Vše se " vařilo" dohromady. Řím (zažívaný již počtvrté,avšak v této rodinné skladbě premiéra), město krásné, hlučné, plné skútrů, voňavé pizzy,kávy,zmrzliny, kostelů,květin,památek starověkých,umění na každém kroku, plné poutníků a turistů. I plné "duchovna" ( když se vstoupí do některého z chrámů, jako když najednou u silně hřmějícího reproduktoru vypnete zvuk a to ticho vás zcela ohluší a vy jen koukáte..).  Ten se vařil s námi. Od jedinců nejmenších přes jedince pubertální, lehce postpubertální k možná dospělým. Někdy to pěnilo a bublalo hodně. Ale jak říká má kamarádka milá : rodina žije a to je dobře. Tak, snad ano.

Některá zastavení:"Háčkovaná" okna ve svaté Sabině. Krásná bazilika. Absence pevných lavic ( skoro všude) dává vyniknout úžasnému prostoru. Čisté. Hrobka sv.Dominika.


Jednostranný pohled z Tiberského ostrova, kde je i kostel sv. Bartoloměje s relikvií sv. Vojtěcha. Mimochodem sv. Bartoloměj prý bývá vzýván na ochranu proti pomluvě. :-)
 A sv. Pavel 

Postřehy praktické. Do všech galerií (kde jsme byli) se může jezdit s kočárkem! Krása! Naše muzea a galerie se musí hodně učit. Sama jsem před poslední MD pracovala  jako muzejní pedagog a vím o čem mluvím. V Kapitolských muzejích jsem vymyslela plán, jak je opustím, když toho malá ratolest bude mít dost a budu tak dvě hodiny jezdit kolkolem a čekat na zbytek.Nesměle jsem se zeptala paní u vstupenek,co jako s tím kočárkem ( vycvičená našimi zařízeními,kočár v žádném případě, na zádech nosítko taky ne i s vakem na břiše měli problémy..). Paní nechápavě koukala . Přece jeďte s ním, samozřejmě... Bylo to krásné celý další pobyt  toto neřešit. :-)

Potulky po prodejnách s přízemi všeho druhu.Jsem vděčná za naše ceny! :-) Vše tak čtyřikrát dražší.


Tak, snad zase příště. Zase asi v jiné sestavě :-). Dá -li Bůh a vydržíme si navzájem a i s přáteli ( i díky  nim se vše mohlo uskutečnit..) :-)2 komentáře:

  1. Jé, Řím , tam muselo být krásně !
    A ještě k tomu i děti jsou v galeriích a muzeích vítani, super :-)

    OdpovědětVymazat
  2. krásná virtuální procházka:-)
    Ajka

    OdpovědětVymazat