středa 24. dubna 2013

"Napůl " a " napůl" a taky H+H mají rádi divočinu... ( snad)...:-)

   Jedno vnímání slova napůl. Už delší dobu běžím. V běhu plním úkoly, které se očekávají od manažerky všedního dne. Každá žena, matka ví, o čem mluvím. Prádlo, děti, nákupy, děti, úklid (který není vidět), děti,prádlo, vaření, děti... Do toho pár kurzů mimo běžný plán, pravidelný kurz...Plnění úkolů zadaných potomky :-) ( malí, velcí, všechno jedno). A stejně mám pocit, že spoustu činností dělám nedostatečně, napůl. Všechna aktivita tvůrčí stagnuje a nebo se hýbe velice, velice pomalu. V dílně stojí nedodělky, na šicím stroji jsou nedodělky,v koši s vlnou nedodělky..
   A když se nadechnu....., tak si vzpomenu na Sigrid Undset :-). Před předminulými letními prázdninami se mě má kamarádka při hovoru na téma momentálně čtená literatura s téměř vytřeštěnýma očima zeptala : " Ty jsi  nečetla Sigrid Undsetovou ..?!"  Ne, nečetla. A pak jsem totálně propadla její Kristině Vavřincově a otravovala své okolí neustálým vnucováním tohoto historického románu komukoli, kdo ještě nečetl. (Dotyční vědí:-) ) A také jsem  totálně propadla autorce. Zapůjčila jsem knihu Miluše Javoříkové Cestami Sigrid Undset.Výborná informativní kniha pro ty , které by zajímal život SU. Jedna z žen, před kterýma se skláním. Je zde líčena příhoda, kterou si  dovolím převykládat.
   V roce 1928 obdržela S. Undset za svůj román Kristina Vavřincova Nobelovu cenu za literaturu. Cena byla vyhlášena a před domem SU se novináři, kteří už zde dlouho postávali, domáhali vstupu. Paní Undset otevřela. Byl jí položen dotaz, co na obdržení ceny říká.A ona odpověděla : " Jsem velice potěšena a je mi to velikou ctí, ale nezlobte se,  teď musím jít uložit děti ". ( Bylo to v podvečer).
   Tak, na to často myslím. Rodina prostě nejde napůl. :-)

 A napůl jinak. Naši přátelé se rozhodli, že už budou mít od června oficiálně vše napůl. :-) Krásná věc. Pro celé zasvěcené okolí. Při choreografii svatebních darů byl pro mě ( nás) vybrán svatební dar - pikniková deka :-). Ano, skvělé, ale jak to za měsíc a kousek stihnu! Takže volba nakonec jasná- obrovská granny v divokých barvách ( aby byli při těch přírodních sedáncích dobře vidět :-) )


Tak snad to dopadne..:-)

4 komentáře:

 1. Dost mě zaujal první odstavec o "napůl". Mám totiž pocit, že nejsem jen napůl, ale na čtvrtiny nebo víc ...?
  SU je skvělá, a Gulbransssena jsi četla?
  P.

  OdpovědětVymazat
 2. No, asi jsem trochu nadsadila :-). V některých činnostech jsem v daleko menší výkroji. Napůl je tedy spíše metafora. A toho pána jsem nečetla. Další typ.Děkuji. Já jen žasnu nad tím severem. Fakt.A ještě k SU. Dlouho mě nevzala žádná knížka tak jako Kristina.Asi jsme se s tou knihou potkaly ve správný čas:-) . Teď mi tady leží Lowenskoldův prsten od Selmy Lagerlof. Tak se těším.

  OdpovědětVymazat
 3. Já taky jedu v nějakých zlomkách. Bohužel v mnohém :-(

  Skandinávci jsou skvělí. Miluju Josteina Gaardera, zvlášť jeho Principálovu dceru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, Ano :-). Jeho Sofiin svět jsem zakoupila jako Ježíšek :-) pro Agi, aby se jako vzdělávalo děvče naše pubescentní (ach jo). A prozatím nic. Četla jsem já. :-) Je to na ní moc těžké. Snad později. Principálovu dceru neznám, díky za typ :-).

   Vymazat