pondělí 25. února 2013

Příběhy věcí


Zadání znělo : NĚCO pro tetu k narozeninám. Takže jsem v době Antonínkova spánku natočila korpusy a ve zbylé chvíli se oddávala činnosti jiné. Zapomněla jsem, pravda, že synek již není mrňous, který po probuzení poslušně zahouká a čeká, až si pro něj někdo přijde. Byla jsem vyrušena poněkud vášnivými zvuky z koupelny.(Kde na desce přes vanu odpočívaly vytočené věci). Toník se špachtličkou  a čepílkem v ruce se snažil popravit to,co matka,podle něj ,udělala poněkud nedokonale...Asi tam byl už delší dobu..:-)
 Vzpomněla jsem si na besedu s paní Irenou Hirai (úžasnou to výtvarnicí). Vyprávěla nám krátkou příhodu. Snad se nebude zlobit, když ji převykládám.


  V Japonsku je prý zvykem, že výtvarník, který má výstavu, je hodně času přímo přítomen ve výstavním sále. Je k dispozici pro dotazy návštěvníků a věci si prodává. Když měla jednu prodejní výstavu paní Irena, přišel do sálu starší manželský pár. Prohlíželi si společně vystavené věci a kolem jedné soupravy více" kroužili". Pán vzal mističku do ruky, potěžkal a vrátil, znovu ji vzal do ruky, otočil, pohladil a zase vrátil. A tak několikrát. Pak misky vzal a zamířil k paní Ireně. Měl dotaz. Na spodní straně každého výrobku je signatura a na dvou miskách část chybí. Proč? Dotaz překvapující. Paní Irena lovila v paměti. Odpověď : když výrobky na závěr práce signovala, v místnosti běhala její malá dcera. Chvíli se věnovala jí a podpisy pak zapomněla dopsat. Pán se spokojeně usmál, celou soupravu koupil a s ženou odešli.
     A teď, asi, vždy, když pijí čaj z tohoto nádobí, pobíhá kolem nich malá holčička...


( A teta ani nebude vědět, že kolem ní "brousí " Tonda s čepílkem a špachtlí..:-) )

6 komentářů:

 1. Moc hezké :-) Tonda zakonzervovaný v keramice má velké kouzlo :-) :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji. A Toníkovy "stopy" jsou opravdu důrazné. :-) Je to naše malá dělová koule.

  OdpovědětVymazat
 3. Moniko,
  krásný příběh :-)
  Teta bude mít hrníček opravdový originální ,,ala Toníček" ;-)

  OdpovědětVymazat
 4. Moni,
  tvůj blog se začíná měnit v galerii věcí, kterými jsem obklopena (teda až na moře a deku). To je fajn.
  A Toníček je taky fajn a bude z něj keramik...? A šálky jsou úžasné, právě z něj piji kafe ;-)

  OdpovědětVymazat